Späť

Zóna bez peňazí je opäť tu: Všetky tovary so 100 % zľavou

Táto akcia, ktorá sa pravidelne koná poslednú novembrovú sobotu, a to na celom Slovensku, sa stáva aj v našom meste z roka na rok populárnejšou. Cooltajner ju organizuje už šiestykrát a aj tento rok sa Zóna bez peňazí bude konať vo vestibule Domu kultúry.

Je možné na ňu doniesť oblečenie, topánky, kabelky, rovnako ako spotrebný tovar do domácnosti alebo dekoračné predmety. Čo nás ako organizátorov veľmi teší je, že na samom začiatku organizovania tejto akcie stál sociálny aspekt pomoci ľuďom, resp. rodinám v núdzi.

Nekupuj: vymeň a daruj

Termín konania akcie dával možnosť napr. na zadováženie vianočného darčeka. V priebehu rokov čoraz viac vystupuje do popredia environmentálny charakter výmeny niečoho čo ja už nevyužívam – nevyhadzujem, ale vymieňam za inú vec, ktorú upotrebím.

Zónu bez peňazí tak navštevujú rôzne skupinky ľudí a pribúda práve tých, ktorí myšlienku recyklácie tovarov vnímajú ako prostriedok ochrany životného prostredia a nástroj zodpovedného prístupu k svojmu okoliu.

Myslime na životné prostredie

Tento rok by sme chceli poukázať na to, že nielen separácia je veľmi dôležitá, ale najdôležitejšie je eliminovať produkovanie odpadov neustálou kúpou nových vecí. V praxi to znamená, že namiesto kúpy nového oblečenia využívam práve komunitné programy ako je Zóna bez peňazí, swap oblečenia, mestský šatník a podobne.

Nezanedbateľný vplyv aktivít akou je Zóna bez peňazí je aj na komunitné spolužitie ľudí, keďže na akcii sa podieľa množstvo dobrovoľníkov, ktorí ochotne prichádzajú a ponúkajú svoju pomoc pri organizácii a priebehu akcie.

Tento rok sa Zóna bez peňazí koná 30.11.2019, v čase od  9.00 – 17:00 hod., príjem vecí je od 9:00 – 12:00 v deň konania akcie. Miesto konania je vo vstupnom vestibule Domu Kultúry. Veci, ktoré zostanú budú odvezené OZ Eduterra a nimi ďalej využité.

ATRIBÚTY DAROVANÝCH VECÍ A PRIEBEHU AKCIE:

  • veci musia byť zachovalé, použiteľné a nepoškodené
  • do Zóny bez peňazí NEnosíme spodnú bielizeň – nohavičky, podpresenky, slipy, tielka, ponožky
  • dodržiavajte, prosíme, pokyny dobrovoľníkov na akcii
  • urobte si, prosíme, chvíľu času – pomôžte dobrovoľníkom podľa pokynov veci vyložiť a uložiť, inak sa z priestoru rýchlo stane neprehľadná kopa vecí
  • buďte prosím trpezliví, pri prehliadaní vecí udržiavajte poriadok

Srdečne Vám za to vopred ďakujeme! 🙂