Späť

V Cooltajneri zahrá česká jazzová špička Robert Balzar Trio

V rámci kultúrneho leta KC Cooltajner sa okrem iných produkcií predstaví aj česká jazzová špička – Roman Balzar Trio. Trojica fenomenálnych hudobníkov zahrá v utorok 28. júla 2020 od 20:00. Vstupenky na podujatie v hodnote 5 eur dostupné v elektronickej verzii nižšie.

Robert Balzar Trio hrá v novom zložení: Vít Křišťan (piano), Robert Balzar (kontrabas) a Kamil Slezák (bicie).

Hudba tohto tria zachytáva nový súčasný zvuk troch skúsených hudobníkov v jednom organickom celku. Väčšinu repertoáru tria tvoria vlastné skladby, alebo úpravy nielen jazzových štandardov.

Zatiaľ posledným počinom RBT bolo vydanie DVD One Day (2016), ktoré bolo nakrútené v lese pri Poličke v koprodukcii s českou televíziou.

Posledné dva albumy Discover Who We Are (2013) a Vuja De (2014) nahralo Trio v New York City, v Sear Sound Studio za asistencie svetoznámeho zvukára Jamesa Farbera, ktorý je podpísaný pod albumy umelcov ako sú Brad Mehldau, Avishai Cohen či John Scofield.

Trio pravidelne vystupuje s vynikajúcim českým spevákom Danom Bártom (11-krát ocenený cenou Anděl v kategórii spevák roku). RBT zatiaľ vydalo šesť autorských albumov a hralo na mnohých zahraničných koncertoch či festivaloch v USA, Anglicku, Turecku, Švédsku, Maďarsku, Belgicku, Nemecku, na Ukrajine, Cypre či v Izraeli.


ROBERT BALZAR

Popredný kontrabasista českej hudobnej scény sa narodil v Náchode. Štúdium kontrabasu zahájil v jedenástich rokoch, pokračoval v ňom na konzervatóriu. V roku 1983 uspel v konkurze do AUS VN Praha a v rokoch 1985 – 1989 hral v Orchestri Československej televízie. V roku 1989 začína samostatne pôsobiť na českej jazzovej scéne. V roku 1998 zakladá skupinu pod vlastným menom – ROBERT BALZAR TRIO, s ktorou má na konte už šesť štúdiových albumov + jedno DVD, ktoré sa všetky dočkali pozitívneho prijatia kritiky i verejnosti.

Spolupracoval a hral s Johnom Abercrombie, Kurtom Ellingom, Bennym Golsonom, Arturom Sandovalom, Joe Newmanom, Bennym Bailey, Tonym Scottom, Wyntonom Marsalisom, Lew Tabackinom, Tonym Lakatosom, Bélom Szakcsi Lakatosom, VictoromLewisom, Hal Galper Trio, Craigom Handym či Gabrielle Mirabassi. Je tiež vyhľadávaným štúdiovým hráčom českých i svetových produkcií, jeho spolupráca s fenomenálnym americkým gitaristom Johnom Abercrombiom sa dokonca dočkala štúdiovej podoby na albume Tales. Robert Balzar je neprepočuteľnou postavou moderného českého jazzového kontrabasu.

 • V roku 1998 zakladá skupinu pod vlastním menom – Robert Balzar Trio.
 • Od roku 1990 je členom sprievodnej kapely šansonierky – Hany Hegerovej.
 • V roku 1998 nastupuje do funkovej formácie J.A.R.
 • V roku 2000 spoluzakladá sólový projekt Dana Bártu – Illustratosphere. Z tejto spolupráce sa
  odvíjajú aj ďalší rešpektovaný celok – Dan Bárta & Robert Balzar Trio.

VÍT KŘIŠŤAN

Český pianista a skladateľ, ktorý vyštudoval hudobnú akadémiu v poľských Katowiciach a jazzovou akadémiu v Odense v Dánsku. V súčasnej dobe žije v Prahe a učí na Konzervatóriu Jaroslava Ježka, a tiež na JAMU v Brne. Vede vlastní trio, je tiež členom Joanna Kucharczyk Quartet modern českého big bandu – Concept Art Orchestra. Pravidelne spolupracuje s poľskými a škandinávskymi muzikantmi vrátane legendárneho basistu Bo Stiefa. V RBT pôsobí od roku 2019.

KAMIL SLEZÁK

Vyštudoval Janáčkove konzervatóriu v Ostrave, odbor bicie nástroje a potom účinkoval v rôznych jazzových zoskupeniach na moravskej scéne, napríklad Boris Urbánek Band či FMQ. Od roku 1999 získal angažmán v Moravskej filharmónii Olomouc na poste zástupcu vedúceho sekcie bicích, a zároveň započal päťročné štúdium (1999 – 2004) na Universität für Musik und darst. Kunst Wien u profesora Fritza Ozmeca. V roku 2001 sa taktiež stal členom Gustav Brom Big Bandu (až do súčasnosti) a jeho spolupráca sa rozrástla o ďalšie hudobné telesá a sólistov ako napríklad CZ/SK Big Band Matúša Jakabčica, Jamesa Morrisona, J. Wighama, JORO, Evy Urbanovej, Four Elements, Kind of Mind, Jiřího Levíčeka Trio, Tomáš Veselý Trio, Blue Train, Lazaro Cruz Quintet, Jan Přibil Quintet a iné. Od roku 2007 pôsobí tiež ako pedagóg na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne. V súčasnosti je tiež členom kapiel – Druhá Tráva, Garcia a SWOMP. V RBT pôsobí od roku 2015.

Tento koncert podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

DISKOGRAFIA

 • CD TRAVELLING – 1998 – „ČESKÝ DISK ROKU“ (Český Rozhlas – Jazztest)
 • CD ALONE – 2000 – „ALBUM ROKU + KAPELA ROKU“ (Ocenenie K. Velebného)
 • CD OVERNIGHT – 2005 – nominácia na cenu „ANDĚL“ CD TALES 20 08 – feat. John
  Abercrombie
 • CD THEYORIES – 2010 – feat. Dan Bárta – nominácia na cenu „ANDĚL“
 • CD DISCOVER WHO WE ARE – 2013 – (Balzar/Levíček/Slavíček)
 • CD VUJA – DÉ – 2014 – (Balzar/Levíček/ Slavíček)
 • DVD ONE DAY – 201 6 – (Balzar/Levíček/Slezák)