Späť

Už v pondelok odštartuje druhý ročník festivalu V NOVOM SVETLE

Vďaka novému začiatku Kultúrneho centra Cooltajner a podmienkam, pri ktorých sme museli byť naozaj kreatívni, vzniklo niečo jedinečné. Celý festival V novom svetle, ktorý sa bude konať v dňoch od 13. do 18. júna, sa stáva akýmsi celistvým umeleckým dielom a samostatne fungujúcim organizmom.

Na viacerých miestach

Znie to možno pateticky, ale budúci týždeň sa nám – pevne veríme – podarí rozprúdiť umeleckú krv do viacerých častí mesta s cieľom dostať sa k vám bližšie. Organizačný tím festivalu pracoval intenzívne na tom, aby priniesol kvalitný kultúrny a umelecký program do Považskej Bystrice  formou sieťovania miest a priestorov v Považskej Bystrici a umelcov a umelkýň z rôznych častí Slovenska a Česka. Aj tento rok sa nám darí festival pripravovať vďaka finančnej podpore z Fondu na podporu umenia, ktorý je hlavným partnerom podujatia.

Forma festivalu je taktiež netradičná. Podujatia sa budú konať každý deň podvečer, aby ste po práci, škole alebo inej aktivite mali možnosť spoznať niečo nové a kultúrne sa vyžiť. Veríme, že každý/á si nájde na festivale to svoje.

Umenie podčiarkujúce špecifikum priestoru

Festival nemá oficiálnu tému a nemal ju ani minulý rok. Avšak dnes sa stáva dôležitou rovinou zasadenie umeleckého diela, koncertu alebo performance do priestoru, ktorý možno nie je až tak typický, ale dokáže fungovať, zapôsobiť a vyvolať emócie. Určite to bude stretnutie a nová skúsenosť s umením iná ako medzi bielymi stenami galérie alebo klasického koncertného pódia, či divadla. Avšak kvalitné umenie má tú vlastnosť, že sa dokáže priestoru prispôsobiť a jeho myšlienku veľa krát dotvoria diváci alebo inštalácia a zasadenie v danom priestore.

Jedným zo súčasných spôsobov tvorby umeleckého diela je site.specific, čo znamená miestne špecifické, alebo vytvorené pre konkrétnu lokalitu. Aj takýto umelecký prejav budete môcť vidieť aj počuť na festivale V NOVOM SVETLE.

Na každom dni podujatia V NOVOM SVETLE bude pripravená nádoba, do ktorej pri príchode budete môcť vložiť ČISTÉ obaly s čiarovými kódmi. Za každý obal zľava 0,20€ zo vstupného na interiérové podujatia, ktoré bude vo výške 4€ pre dospelého návštevníka a 2€ pre študentov a seniorov. Exteriérové podujatia a TECHNO – vstup FREE.

Kompletný program:

V pondelok o 17:00 otvorí festival divadelný súbor LATE žiakov LDO zo Základnej umeleckej školy Imra Weinera Kráľa v Parku Mládeže (pri slnečných hodinách). Presunieme sa ku Koridoru (napravo od Domu kultúry), ktorý sa stáva novým sídlom pre kultúrne centrum Cooltajner. Tam návštevníkov čaká vernisáž vystavených diel a oficiálne otvorenie festivalu.

Vystavovať budú: Alan Bujdák, Jozef Húserka, Lívia Martvoňová, Marcela Záchenská, Tereza Rusnáková

Utorok patrí hudbe a celý večer sa bude odohrávať v priestoroch považskobystrického Gymnázia. Svoje koncerty a performancie predstavia umelkyne Adela Mede, Barbora Tomášková a Adéla Konečná, s ktorými budete mať možnosť aj diskutovať o súčasných podobách hudby.

Streda od 18:00 v Parku Mládeže (pri slnečných hodinách) patrí performance Kolektívu AUNAKI z Banskej Bystrice, diskusii o performance po performance a o 19:30 unplugged koncert manželov Ireny a Vojtecha Havlových, opäť na Gymnáziu.

Štvrtok sa z Kolónie presunieme viac do centra, kde sa našou základňou stane Kaviareň Dúha. O 16:00 začneme prednáškou o architektúre, charakteristických znakoch Považskej Bystrice, princípy a postupy pri jej výstavbe a následných rekonštrukciách. Počas pešej prehliadky mesta sa zameriame aj na umelecké diela vo verejnom priestore, ktorých autormi sú známi slovenskí umelci a umelkyne a pravdepodobne sa s nimi všetci stretávame denne a možno o tom ani nevieme. Každopádne sa na chvíľu staneme turistami vo vlastnom meste. O 18:00 nás v Kaviarni Dúha bude čakať čítačka študentov VŠVU, a potom koncert Bolka.

Piatok v Cooltajneri patrí podujatiu detský Juniáles a preto s festivalovým programom začneme až o 20:00. Dovtedy budete môcť spoznať nové, ešte však nedokončené, priestory nového kultúrneho centra, diskutovať s členmi OZ, dávať návrhy a pripomienky na chod KC, pretože váš názor nás zaujíma a chceme posilniť kvalitnú produkciu kultúry a umenia v Považskej Bystrici. O 20:00 začne so svojou audio-performance Tomáš Prištiak.

Po zotmení prídu na rad NANO VJs s projektom Barcode DJs. Jedná sa o multimediálnu performance spojenú s „radikálnym recyklovaním“. Do tohto diela sa budete môcť zapojiť aj vy. Počas celého festivalu bude v priestoroch pripravená nádoba na akékoľvek ČISTÉ obaly s čiarovými kódmi, ktoré môžete priniesť a Barcode DJs budú na nich v piatok hrať. Potrebujeme ich najmenej 100! Na záver piatkového večera/noci sa o 23:00 začne v priestoroch B2 klubu Techno v podaní DJ setov Nnawuchi, asuna a NO2CHAOS.

V sobotu začneme programom už o 14:00. Michal Záhornacky a Marek Pupák, 2z3 zakladateľov Studia Fotoskop, si pre záujemcov a záujemkyne pripravili fotomaratón. Čo to je? Na začiatku Michal s Marekom zadajú témy, ukážu inšpirácie z tvorby svetových umelcov a umelkýň a potom sa pôjde fotiť! Detaily priebehu Fotoskop maratónu sa dozviete na mieste, ale jedna vec je istá – stačí vám presne ten mobil, na ktorý si fotíte domácich miláčikov, západy slnka alebo pekne naservírované jedlo.

O 18:00 začne audio-walk s Tomášom Mohrom, Michalom Ondričkom a Tomášom Uríkom. Posledným bodom programu a zároveň vyvrcholením festivalu bude krátky koncert v železničnom podchode na Strede (pri autoumyvárni) o 19:00. A to bude koniec festivalu V NOVOM SVETLE ročník 2022.

Najviac by sme chceli, aby sme sa až do tohto bodu dostali bez zaváhaní, komplikácií, v psychickej pohode a hlavne dobrom počasí. V mene organizačného tímu VNS22 a OZ Cooltajner ďakujeme za doteraz prejavenú podporu a uvidíme sa v pondelok!

Na festivale vystúpia:

Divadelný súbor LATE (žiaci LDO ZUŠ IWK), Adela Mede, Barbora Tomášková, Adéla Konečná, Kolektív AUNAKI, Irena and Vojtech Havlovi, Maroš Kostelanský – prednáška ARCHITEKTÚRA, Janka Valúchová – kurátorský výklad UMENIE VO VEREJNOM PRIESTORE, Študenti divadelnej fakulty VŠMU, Bolka, Tomáš Prištiak, NANO VJs – Barcode DJs, Tomáš Mohr, Michal Ondrička, Tomáš Urík, TECHNO – Nnawuchi, asuna, NO2CHAOS;

Vystavia:

Alan Bujdák, Jozef Húserka, Lívia Martvoňová, Marcela Záchenská, Tereza Rusnáková

Link na event:

https://www.facebook.com/events/1033368667599963

Festival podporil z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia, ktorý je hlavný partnerom podujatia. Ďakujeme!