Späť

Ukradnutý štát v exkluzívnej bystrickej premiére v KC Cooltajner

Pozývame Vás na považskobystrickú premiéru filmu Ukradnutý štát, ktorý sa uskutoční v predvečer výročia vzniku 1. ČSR, dňa 27.10.2019 o 17:00 v KC Cooltajner. Vstupenky v predpredaji cez internet, cena je 4 eur za osobu. Vstupenky možno zakúpiť tu>>

Dramatické rozprávanie o novom type spoločenského zriadenia, v ktorom tradičné štátne štruktúry nahrádza mafia s oligarchiou. A o tom, ako urobiť, že sa o tom verejnosť nič nedozvie.

Kauza Gorila predstavovala prelom v moderných dejinách Slovenska. Diera do steny konšpiračného bytu znamenala zároveň dieru do fasády demokratického štátu a vládnutia. Viedla nakoniec k pádu slovenskej vlády, ale vyniesla k vláde späť Roberta Fica, hoci bol tiež významným aktérom týchto aktivít. Túto periódu reflektoval film Zuzany Piussi Od Fica do Fica.

Ukradnutý štát začal vznikať ako ohliadnutie za aktérmi práve tohto filmu. Krátko po začiatku nakrúcania došlo k zavraždeniu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a natáčanie nabralo iný smer. Vo filme vystupujú advokáti, blogeri, novinári a (bývalí?) agenti spravodajských služieb. Výsledný tvar reflektuje mechanizmy ovplyvňovania štátu aj verejnej mienky prostredníctvom kompromitujúcich materiálov, utajovania alebo naopak poskytovania určitých informácií v určitý čas tak, aby sa ustálil naratív, ktorý väčšina ľudí akceptuje ako skutočnosť…

Film výraznej filmárky Zuzany Piussi, ktorá sa vo svojej tvorbe zameriava na dôležité spoločenské témy (Nemoc tretej moci, Od Fica do Fica, Krehká Identita, Ťažká voľba…).

  • SR / ČR / 2019 / 75 min.
  • Dokumentárny film / prístupný od 15 rokov
  • Slovenská premiéra: 10. 10. 2019
  • Réžia: Zuzana Piussi / Kamera: Miro Remo / Strih: Šimon Špidla
  • Producenti: Maroš Berák (Ultrafilm) / Vít Janeček

Kultúrne podujatia v KC Cooltajner podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.