Späť

Toto nepremeškajte: Vzácna návšteva svetových hudobníkov v Považskej

Ak milujete zimomriavky z krásnej hudby, nezmeškajte jedinečné predstavenie dvoch svetových hudobníkov. A áno, tentoraz ani nemusíte cestovať do veľkého mesta, pretože oni prídu na návštevu k nám, do Považskej Bystrice.

Vďaka spolupráci Farnosti Rozkvet a občianskeho združenia Cooltajner budete môcť už v nedeľu 11. augusta o 14:00 zažiť koncert, ktorý bude dozaista patriť medzi tohtoročné kultúrne vrcholy v našom meste. Oň sa postarajú Stanislav Šurin, špičkový slovenský organista a organizátor organových festivalov a Helmut Hauskeller, nemecký majster v hre na panovu flautu.

Dvojica famóznych hudobníkov príde do farského kostola Panny Márie z La Salette predviesť výber z najkrajších kúskov sakrálnej hudby, doplnených o klenoty slovenskej organovej tvorby či ľudových motívov z Čile, Írska, Kuby alebo Rumunska.

Naživo si tak budete môcť vypočuť krásne hudobné skvosty od velikánov Vladimira Vavilova, Michela Corretta, Leoša Janáčka, Johanna Sebastiana Bacha a ďalších.

Z akustických dôvodov je hudobná performácia vo farskom kostole limitovaná na vstupenky, ktoré sa dajú zakúpiť po svätých omšiach vo farskom kostole na Rozkvete alebo v kaviarni Retro v dome kultúry oproti železničnej stanici. Cena je 7 eur za vstupenku.

Na čo sa môžete tešiť? 

 • Vladimir Vavilov (1925 – 1973)
  Ave Maria (Caccini)
 • Pestrý levočský zborník – Slovensko (1660 – 1670)
  Ján Valach (výber a organová transkripcia, 1956)
 • Michel Corrette (1709 – 1795)
  Suita C dur
  Rondeau / Tambourin / Rondeau / Menuet I-III / Fanfare
 • Johann Sebastian Bach (1685 – 1750)
  Prelúdium a fúga a mol, BWV 543
  Chorál „Jesus bleibet meine Freude”, BWV 147
 • Leoš Janáček (1854 – 1928)
  Adagio
  Postludium
 • Malte Rühmann (1960 – 2008)
  Die Verheißungen der Sehnsucht (Túžobné očakávania)
  (skomponované v roku 2007 pre H. Hauskellera)
 • Petr Eben (1960 – 2013)
  Final (Musica dominicalis)
 • Päť ľudových piesní
  (Čile, Kuba, Írsko, Rumunsko, Ukrajina)

O hudobných majstroch: 

Helmut Hauskeller sa narodil v Berlíne. Je považovaný za jedného z najznámejších hráčov na panovu flautu v Nemecku. Už v 14-ich rokoch ho natoľko očarila hra virtuózov Simiona Stancu a Gheorgha Zamfira, že si začal tieto nástroje sám vyrábať a následne na nich hrať. Zároveň študoval hru na flautu a spev. Workshopy a kurzy, ktoré čiastočne vedie, ho uvádzajú viac do tajomstva tohto jednoduchého, ale zároveň dokonalého hudobného nástroja z bambusového dreva. Od roku 1989 vydal množstvo CD, rozhlasových a televíznych nahrávok. Koncertne vystupuje väčšinou s organom, ale aj s rôznymi ansámblami a orchestrami v rámci celého Nemecka či v zahraničí (Anglicko, Fínsko, Švédsko, Nórsko, Taliansko, Švajčiarsko, Poľsko, Slovensko, Nigéria, USA…). Svojou hrou inšpiroval mnohých umelcov, maliarov a skladateľov, napríklad amerického skladateľa Eugena Wilsona Hancocka, berlínskeho Manfreda Schlenkera a Renate Greubel, ako aj Malte Rühmanna.

Stanislav Šurin sa narodil v roku 1971 v Trnave. Študoval hru na organ a cirkevnú hudbu na Konzervatóriu v Bratislave, na Diecéznom konzervatóriu vo Viedni, na Vysokej škole múzických umení v Bratislave v triede profesora Ivana Sokola a súkromne u profesora Johanna Trummera v Grazi. Spolupracoval so Slovenskou filharmóniu, s ktorou uviedol viaceré skladby pre organ a orchester. Sólovo účinkoval v roku 2000 aj v National Symphony Orchestra Taiwan pri premiérovom uvedení Janáčkovej Glagolskej omše na Taiwane. Organové recitály hral vo viacerých štátoch Európy, v USA, Mexiku, Kanade, Ruskej federácii, Uzbekistane, Kazachstane, Japonsku a Hong Kongu. Na svojom konte má niekoľko sólových organových nahrávok. Je zakladateľom a organizátorom viacerých organových festivalov na Slovensku. V rokoch 2006 – 2008 pôsobil vo funkcii Diecézneho hudobníka Bratislavsko-trnavskej arcidiecézy. Pôsobí ako poradca pri opravách a rekonštrukciách historických organov a pri stavbách nových organov. Tejto problematike sa venuje aj ako publicista a organizátor. Venuje sa aj kompozícii, je autorom Trnavskej omše, viacerých skladieb na duchovné a liturgické texty. V roku 2011 mu vyšiel spevník a CD jeho liturgických skladieb Antifóny a duchovné piesne a v roku 2013 CD album jeho piesní na básne Miroslava Válka Dáma v rýchliku. V roku 2009 mu bola za mimoriadny prínos k odkazu diela Johanna Sebastiana Bacha pre súčasníkov udelená cena Sebastian. Konferencia biskupov Slovenska mu v roku 2016 udelila cenu Fra Angelica za „osobný prínos do kresťanských hodnôt v kultúre na Slovensku“