Späť

Strojárne oslavujú 90 rokov od svojho vzniku, buďte s nami pri tom!

Považské strojárne majú za sebou 90 rokov svojej existencie. Aj keď v ich dejinách neraz prišli ťažké chvíle a podnik sa niekoľkokrát transformoval, 120-hektárový objekt dodnes zamestnáva veľkú časť obyvateľov Považskej Bystrice a  okolitých obcí.

Vyrábalo sa tu skoro všetko

Bolo to v roku 1929 za prvej Československej republiky, keď sa poklepal na nive pri rieke Váh v Považskej Bystrici základný kameň novej továrne. Tá sa v priebehu niekoľkých desaťročí rozrástla na obrovský koncern národného významu, a za tie roky sa azda nenašiel výrobok, ktorý by sa v tomto areáli nevyrábal – od základných nástrojov, zbraní a streliva, cez legendárne ložiská, svetoznáme motocykle a letecké motory, až po súčasné komponenty do viacerých druhov automobilov, jemnú techniku či hydraulické zariadenia.

V histórii však nešlo len o rast samotného areálu Strojární. S ním rástla aj samotná, v roku 1929 ešte stále „len veľká dedina“ Považská Bystrica. Ešte pred začiatkom II. svetovej vojny sa sídlo pod Manínmi tešilo pokrokovej infraštruktúre – veď obec mala napríklad už vtedy dve kúpaliská, čo nemá napríklad dnes, a navštívil ju dokonca prezident Československej republiky.

Výkladná skriňa pre ostatných

Po vojne napokon konečne získala štatút mesta, len o pár mesiacov neskôr aj štatút okresného mesta a v pohnutých časoch socializmu sa Považská Bystrica pre svoj strategický podnik mala stať ukážkovou výkladnou skriňou, ako má moderné socialistické mesto vyzerať.

Dnes nám možno nie je po chuti, že pred legendárnou Šesťdňovou padlo modernistických chúťkam vtedajších predstaviteľov za obeť celé pôvodné centrum mesta. Treba si však uvedomiť, že beh dejín už nezvrátime a pozrieť sa na to, čo nám tu po socialistickom architektonickom realizme až brutalizme ostalo.

Megalomanské projekty sa nedotiahli

Ten smelý socialistický projekt sa pádom režimu nedotiahol do konca – a tak sme sa nedočkali megalomanského sídliska Rozkvet s hvezdárňou a veľkým nákupným centrom, ani tých desiatok fontán, ktoré mali zdobiť pešiu promenádu v centre.

Ešte v 60.tych rokoch však vznikol skvostný kulturák, svojho času najmodernejší v celej republike. V centre mesta dodnes môžeme obdivovať zubom času nahlodanú technickú pamiatku výškovej budovy, ktorá je ojedinelá tým, že celá visí na lanách.

Mesto sa s vizážou po páde režimu vyrovnáva dodnes, inak tomu však nebolo ani so Strojárňami, pre ktoré po roku 1989 nastali náročné transformačné časy, až napokon ako spoločnosť úplne zanikli. Dnes však už vďaka mnohým súkromným spoločnostiam ťažko nájsť piaď neobsadeného miesta v tomto areáli a po drastickom prepúšťaní počas 90.tych rokov Strojárne opäť zamestnávajú výraznú časť obyvateľov regiónu.

Na čo sa môžete tešiť počas osláv?

My vás v týchto dňoch pozývame do Cooltajneru na oslavy 90. výročia vzniku Strojární, ktoré si chceme pripomenúť dvojdňovým podujatím. Nebude chýbať zábava pre rodiny s deťmi, ani pre Strojárne tak typická dychovka, tentokrát však v modernejšom prevedení. Čaká však na vás aj výstava toho, čo kedysi bolo klenotom tohto podniku – niekoľkých druhov motocyklov, ktoré vzišli z liniek Strojární, dobové výstavy, príjemné rozhovory, veľa hudobných vystúpení a napokon sme si pre vás pripravili aj ohňostroj.

Veríme, že si oslavy nenecháte ujsť a tešíme sa, že toto výročie prídete osláviť spolu s nami!

Za spoluprácu ďakujeme Veterán Klubu Manín, eventovke Pod klobúkom a pánovi Pavlovi Mikušovi. Toto podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia. 

PROGRAM OSLÁV 90. VÝROČIA VZNIKU STROJÁRNÍ

Štvrtok 29.8.2019
17:00 – Rodinná šifrovacia cyklopátračka
19:00 – Koncert Brass Kvintet
 
Piatok 30.8.2019
12:00 – 20:00 Výstava motocyklov a premietania krátkych filmov
17:00 – Krst knihy Babetta a Korado I & 2
18:00 – Mikrofestival Odpoviem ti piesňou
21:30 – Ohňostroj

Pozrite si podrobný plagát vo vysokom rozlíšení