Späť

Spúšťame projekt KulturCORE, v ktorom si pripomenieme 120. výročie narodenia Ireny Blühovej

Kultúrne centrum Cooltajner v tomto roku získalo z Fondu na podporu umenia grantový príspevok na nový projekt s názvom KulturCORE, ktorý je prioritne zameraný na prezentáciu súčasného umenia pre mladých. V rámci projektu si však pripomenieme aj 120. výročie narodenia rodáčky z Považskej Bystrice, priekopníčky sociálnej fotografie slovenského vidieka, manželky výtvarníka Imra Weinera-Kráľa a intelektuálky Ireny Blühovej.

Nezvyčajné dievča z početnej rodiny

Irena Blühová sa narodila 2. marca 1904 do početnej rodiny obchodníka Mórica Blüha v Považskej Bystrici. Ten s manželkou Žofiou vychovával päť dcér a jedného syna. Irena však spomedzi svojich sestier vytŕčala, nebola totiž typické dievča, čo sa pretavilo do celého jej života.

Presvedčená komunistka, ktorá namiesto romantických obrázkov fotila skutočný život vo svojej drsnosti. Prvá slovenská fotografka Irena Blühová mala problémy s každým režimom minulého storočia. Skrývala sa pred úradmi, v nacistických lágroch prišla o celú rodinu a láska jej života skončila v emigrácii.

„Imro Weiner – Kráľ postavil Irenu do rolí, ktorým sa mohla, ale z lásky nevedela brániť. Bola mu sestrou, parťáčkou, manželkou, matkou, hotelom i bankou. Ale život nie je fér, to Irena vedela. Žila dlho a až do smrti bol jej život pestrý a naplnený. Bolesť jednoducho patrila k tomu dobrodružstvu,“ povedala pre portál Ženy v meste režisérka Lenka Moravčíková Chovanec.

Nezachytávala idylku, ale tvrdú realitu

Nevnímala romantické pohľady na krásnych ľudí vo farebných krojoch. Videla skôr mrzákov, chudákov či postihnutých, utrápených svojimi povinnosťami. „Prirodzenou zvedavosťou o život Irena spoznala realitu v zapadnutých dedinkách Považia i Kysúc: život postihnutých tulákov a prácou zodretých bezzemkov, žiaden prístup k škole, práci, hlad a epidémie,“ dodáva o Irene Blühovej režisérka.

Blühová tak svojou tvorbou aj po vlastnej smrti dokáže búrať často pestovaný mýtus a neraz umelo vytváraný dojem o idylickom živote v ľúbezných slovenských dolinách. Naopak, ukazuje drsnosť vtedajšej reality a zachytila ju do svojich fotografií aj pre budúce generácie.

KulturCORE počas celého roka s rôznymi témami

KulturCORE tak počas roka prinesie mnoho zaujímavých tém, ktoré sa budú snažiť priblížiť umenie (nielen) mladým ľuďom. Gestorkou projektu je naša kolegyňa Tereza Rusnáková, výstava spojená s vernisážou k 120. výročiu narodenia Blühovej je v gescii našej kolegyne Barbory Petríkovej, kurátorkou podujatia je doktorka Lenka Abaffyová. Podrobné informácie prinesieme v priebehu mesiaca marec.


Výstava diela Ireny Blühovej pri príležitosti jej 120. výročia narodenia bude prebiehať vo veľkej sále kultúrno-vzdelávacieho centra Cooltajner v období od 25. marca 2024 do 4. apríla 2024. Prvou veľkou pripomienkou známych umelcov z Považskej Bystrice bolo 120. výročie narodenia maliara Imra Wienera-Kráľa, na ktorého počesť Cooltajner zorganizoval v roku 2021 v dome kultúry festival súčasného umenia V novom svetle. Festivalom organizovanom v lete 2021 Cooltajner zároveň poukázal na havarijný stav domu kultúry.


Zdroj: Cooltajner, Ženy v meste