Späť

Považskú v sobotu ovládne Street pART

Hoci je Považská Bystrica 13. najväčšie mesto na Slovensku s veľmi výraznou subkultúrou street life, doteraz v nej chýba kompaktný priestor, ktorý by umožnil realizovať sa umelcom, športovcom a nadšencom tejto životnej filozofie. V sobotu 5. septembra 2020 sa uskutoční kultúrno-komunitno-športový happening s názvom Street pART na podporu Street parku.

Aj Cooltajneru sa ľudia báli

Keď minulý rok predstavovali na mestskom zastupiteľstve Maroš Kostelanský a Daniel Kostelanský víziu považskobystrického street parku, od prítomných zastupiteľov a občanov zožali potlesk. Aj oni uznali, že podobný priestor je v našom meste potrebný a mohol by byť pre občanov obohatením. Proces sa však zasekol na mieste, kde by mal nový multifunkčný priestor vzniknúť. Rezervovane sa k nemu postavilo viacero mestských častí, aj na základe akéhosi strachu, čo nový projekt so sebou prinesie.

„Stretli sme sa s niečím podobným, keď vznikal Cooltajner. Obyvatelia Strojárenskej štvrte pozerali na privezený lodný kontajner veľmi rezervovanie, VMČ dokonca vydala k prvému ročníku Cooltajneru nesúhlasné stanovisko,“ ozrejmuje riaditeľ OZ Cooltajner Tomáš Bořuta a dodáva:

„Neskôr sme však prvotné nezrovnalosti spoločne úplne korektne vykomunikovali. Pri obyvateľoch Kolónie šlo pochopiteľne o oprávnené obavy, dlhé roky bojovali s hlukom a ďalšími nepríjemnosťami v súvislosti s diskotékami v tejto časti. Napokon sme však ľuďom ukázali, že nám nejde o to život im strpčovať, ale ponúkať kultúru, vzdelanie a množstvo komunitných aktivít pre nich samotných, ako aj ostatných obyvateľov mesta. A dodnes sa snažíme, aby sme si s produkciou od ich príbytkov držali čo najväčší odstup.“

Spoznať TO a prekonať prvotný strach

Nemožno sa čudovať, že k novým projektom, ktoré majú za cieľ posúvať mesto dopredu, sa ľudia neraz postavia opatrne. „Opatrnosti nikdy nie je dosť, niektoré projekty vedia nanovo definovať daný priestor na roky dopredu. A napokon, ani do manželstva sa človek nehrnie po hlave, ale snaží sa s polovičkou najskôr zoznámiť. Preto sme sa s iniciatívou Za Street park rozhodli zorganizovať podujatie, ktoré by Bystričanom ukázalo pouličnú subkultúru v plnej paráde, aby sa s ňou mohli bližšie zoznámiť, pozrieť si ju, prekonať zbytočné obavy a taktiež sa porozprávať s ľuďmi, ktorí myšlienku Street parku opäť oživili,“ hovorí Tomáš Bořuta.

Nie sú to len snové reči, ale prepracovaný plán

Návrh nového priestoru nevznikol zo dňa na deň a rozhodne nejde o nejaký večerný produkt vymyslený po dvoch pivách. Myšlienka Street parku žije v Považskej Bystrici roky, minulý rok ju začali dôkladne rozpracovávať ľudia z iniciatívy Za Street park. Práve architekt Maroš Kostelanský permanentne pracuje na rôznych modelových návrhoch tak, aby sa kompaktne dopĺňali s identitou Považskej Bystrice.

„Naša vízia Street parku nerieši len chýbajúce alternatívne športovisko či komunitný priestor, ale má ambíciu zlepšovať spoločenské pomery medzi obyvateľmi mesta. Nevnímať skaterov či kolobežkárov ako problém, ktorý vyriešime tak, že ho odsunieme niekam za mesto – mimo nášho dohľadu. Sú to naši spoluobčania, susedia a možno rodinní príslušníci, ktorých baví BMX alebo graffiti. Pouličná kultúra vznikla v uliciach miest, nie na poliach za mestom, kam ju momentálne vytláčame,“ ozrejmuje Maroš Kostelanský z iniciatívy Za Street park a dodáva:

„Problémom klasických skateparkov je ich monofunkčnosť a pre bežných obyvateľov mesta je to skôr rozmerné odpudivé betónové teleso a zdroj hluku. Takéto skateparky navštevuje len jedna spoločenská bublina, kde nedochádza k žiadnej spoločenskej interakcii, ani k prirodzenej kontrole miesta. Potom sa stáva zo skateparku akési getto kde pravidelne dochádza k problematickým situáciám alebo ničenie hmotného majetku, ako s tým, mimochodom, majú skúsenosti bikeri z Rozkvetu, kde im veľakrát v noci niečo na dirtoch podpálili.“

Riešenia prichádzajú zo zahraničia

Maroš Kostelanský v zahraničí odpozoroval, že samosprávy sa však s nechceným efektom dokázali popasovať a ich riešenia prinášajú želaný efekt. „V zahraničí už existujú viaceré štúdie smerujúce k tomu, aby sa vytvárali podmienky na skejtovanie priamo v mestách na dôležitých námestiach. Je to prirodzená aktivita obohacujúca rôznorodé každodenné dianie vo verejnom priestore kam sa chodievame socializovať. Tým však nemyslím, aby sme postavili namiesto fontány veľký betónový skatepark. Riešenie tohto problému sa bude dať jasne definovať až vtedy, ak sa budeme zaoberať konkrétnou lokalitou. Vždy pôjde o súbor komplexných riešení na špecifický kontext.“

Na akcii Street pART iniciatíva Za street park predstaví svoj koncept v nasledovnej schéme. Dominantným elementom Street parku je veľká rovná plocha ktorú opisujú ako námestie. Plocha schopná obsiahnuť rôznorodý program od súťažných podujatí, koncertov, trhu až po klzisko v zimných mesiacoch. Svojou univerzálnosťou toto námestie vytvára dôležité spoločenské spojenie medzi pouličnou subkultúrou a bežným obyvateľstvom.

V druhom pláne prichádzajú na rad jednotlivé prvky, prekážky pri ktorých kladú dôraz na rovnováhu medzi ich funkčnosťou a estetikou keďže sa nachádzame vo verejnom priestore mesta. Tu sa otvára nesmierne široká paleta „sošných prvkov“, z ktorej výber a hustota zasadenia v návrhu bude závislá od celkovej kompozície street parku.

„V treťom pláne sa tu nachádzajú elementy klasického mestského parku, ktorými sú lavičky, chodníky, terasy alebo upravovaná zeleň. Tým umožníme komukoľvek, aby tu strávil nejaký čas alebo sa len prešiel okolo bez pocitu nepatričnosti. Ďalšie faktory ovplyvňujúce výber lokality a formu konkrétneho návrhu sú napríklad možnosti stravovacieho alebo hygienického zázemia, charakter peších trás či dostupná vzdialenosť od vlakovej stanice,“ uzatvára Maroš Kostelanský.

Čo prinesie pilotné podujatie Street pART?

„Spojenie Street pART vzniklo ako slovná hračka samotného parku, ARTu ako pouličného umenia, ale aj slova party, čím chceme v tento deň osláviť pouličnú kultúru. Vďaka grantu z Fondu na podporu umenia, ktorý je hlavným partnerom tohto podujatia, sa nám v sobotu 5. septembra podarí uskutočniť celodenné podujatie, ktoré predstaví celý rad pouličnej subkultúry,“ hovorí Gabika Grebáčová z iniciatívy Za Street park a menuje aktivity, čakajúce na návštevníkov:

„Pripravený je street ball, parkour, súťaže pre kolobežkárov, skateboardistov, tanečné workshopy, grafitti workshopy a rôzne performance, pouličný swap, kreatívne tvorenie unikátnych prvkov a doplnkov, hudobné vystúpenia, či už beatbox alebo koncert skupiny Dany Moment, pouličný Elite Barber Shop, samozrejme nebude chýbať ani street food, a napokon celý deň zavŕšime premietaním filmu King Skate v kine pod širákom.“

PROGRAM:

12:00 – DJ Fancy
13:40 – tanečné vystúpenie Stakeout crew
13:50 – Breakdance show
14:00 – Fashion desing workshop (10 miest, rezervácia na mieste)
15:00 – Predstavenie projektu #zastreetpark
15:30 – Workshop Otca Mirca
17:00 – Fashion design workshop (10 miest, rezervácia na mieste)
17:15 – Hugo a Laci – hip-hop duo
17:25 – Freestyle dancers from PX City
17:40 – Beatbox Temnoan a Budish
18:30 – Vyhlásenie výsledkov streetballu
19:00 – Koncert kapely Dany Moment
20:15 – Premietanie filmu King of Skate

SÚŤAŽE:

12:00 – Streetball (začiatok)
12:00 – Game of Scoot
13:30 – Game of Bike
16:00 – Game of Skate

POČAS CELÉHO DŇA:

  • Parkour session
  • SWAP oblečenia
  • Workshop: postav si street park
  • Workshop: Ručná úprava zakúpeného merchu a upcyklácia oblečenia zo swapu
  • Graffiti performance show – Šuter
  • Graffiti cello jam pod vedením Artikle streetwear
  • Popíš sa sprejom
  • Street Park infopoint
  • Foodtruck Waffličky
  • Elite Barber truck a stánok
  • Chillzóna
  • Artikel Streetwear
  • Braza Skateshop

Príďte sa zbaviť obáv a užiť si výnimočnú street party

„Pozývame všetkých Bystričanov, aby sa v sobotu 5. septembra od 11:00 prišli aspoň na chvíľu pozrieť do priestoru za mestským úradom, kde bude podujatie Street pART prebiehať. Nech sa prídu zbaviť prípadného strachu z tohto životného štýlu, ktorý má svoje jedinečné, nezameniteľné čaro a Považská Bystrica potrebuje stály priestor na jeho systematické ukotvenie,“ uzavrel Tomáš Bořuta z OZ Cooltajner.

DÔLEŽITÉ:

  • vzhľadom na pretrvávajúce protiepidemiologické opatrenia prosíme návštevníkov, aby si na podujatie so sebou vzali rúška alebo iné prekrytie dýchacích ciest
  • pri vstupe na podujatie použili dezinfekciu na ruky
  • rešpektovali pokyny označených organizátorov podujatia
  • rešpektovali, že zóna podujatia je ALCOHOL FREE
  • v prípade respiračných problémov, zvýšenej teploty alebo návratu z rizikových krajín podľa zoznamu MZ SR ostali doma a kontaktovali svojho obvodného lekára

Riešenia parkov v zahraničí

Jednen z príkladov sa nachádza v centre Kodane (viď galéria). Rozľahlé námestie uprostred historických domov s početnými pobytovými plochami, doplnené viacerými druhmi esteticky pôsobiacich športovísk spoluvytvára skutočne živý verejný priestor, v ktorom sa prelínajú rôzne druhy kultúr a generácií.

V Rakúskom Innsbrucku je hlavné námestie v centre mesta vyformované organickými vlnami, ktoré poskytujú nespočet príležitostí pre bikerov či skaterov na jazdenie. Toto námestie bolo pred pár rokmi nominované na európsku cenu za architektúru Mies van der Rohe Award.

Bike video z rakúskeho Innsbrucku