Späť

Po rekordnej Zóne bez peňazí budeme musieť zaviesť zmeny

Tento rok sa uskutočnila už druhá – jesenná Zóna bez peňazí. Objemom vecí bolo už v prvý deň zrejmé, že sa stane rekordnou, čo sa napokon aj potvrdilo. S tým súvisel aj znížený komfort, pre zachovanie ktorého v nadchádzajúcich pokračovaniach zavedieme isté zmeny. Viac prezradila hlavná organizátorka Zóny Evka Čičkánová z KC Cooltajner.

Poslednú jesennú Zónu zhodnocuje Evka Čičkánová:

Zóna bez peňazí je aktivita, ktorú OZ Cooltajner organizuje dvakrát do roka, spravidla na jar a jeseň ako tomu bolo aj v dňoch 20. a 21. októbra 2023. Počas viacerých rokov, ktoré Zónu pripravujeme sme vystriedali a vyskúšali viacero priestorov, konceptov a spôsobov ako ju pripraviť čo najlepšie.

Oblečenia je stále viac a viac

Stále sa však boríme s problémom, že ponuka šatstva a obuvi neustále niekoľkonásobne prevyšuje dopyt. Vyskúšali sme šatstvo uložené na stoloch, ktoré sa však po chvíli stalo aj tak jednoliatou kopou. Skúšali sme šatstvo prehľadnejšie deliť na viaceré označené miesta, avšak po chvíli nám niekoľko párov rúk nestačilo. Posledné razy sme pristúpili iba k základnému deleniu na kopu dámskych šiat, vrchov, sukní, nohavíc, svetrov, pánskeho oblečenia a detských vecí. Na poslednej Zóne nás však opäť zaskočilo množstvo oblečenia, ktoré ľudia prinášali.

Radi by sme sa do budúcna popasovali s tým, aby si táto akcia zachovala svoje meno tým, že človek posúva kus odevu, ktorý už nenosí a naopak, svoj šatník si vynoví niečím, čo na Zóne bez peňazí nájde. Nechceme, aby aktivita bola vnímaná ako možnosť zbaviť sa prebytočného šatstva, ktorého je toľko, že sa stáva problémom možnosť prebrať sa ním.

Budeme pracovať s kvantitou na úkor kvality

Pred každou akciou zdôrazňujeme najmä enviromentálny rozmer akcie. Hovoriť o sociálnych aspektoch stráca význam – šatstva je totiž toľko, že prísť vybrať si môže každý, nielen rodina zo sociálne znevýhodneného prostredia. Ľudia, ktorí šatstvo prinášajú, zvyknú zostať a vybrať si opäť niečo „nové“ do svojich šatníkov. Nebolo to vždy tak a sme veľmi radi, že sa ľudia prestávajú „hanbiť“ a po zložení vecí utekať preč.

Na Zónu bez peňazí prichádzajú vo veľkom mamičky s deťmi, pretože detské oblečenie je naozaj konzumným tovarom – deti z neho rýchlo vyrastú, nestihnú ho zničiť a ušetrené peniaze za nákup ďalšieho a ďalšieho oblečenia vie rodina využiť iným spôsobom.

Zónu bez peňazí navštevujú tiež mladí ľudia, nakoľko módne trendy sa v priebehu rokov periodicky opakujú a to, čo sa nosilo kedysi, sa vždy medzi oblečením objaví, alebo naopak, dajú sa nájsť kúsky odevov, ktoré sú dizajnovo unikátne alebo „značkové“. Slovo značka neznamená len abstraktnú hodnotu ukrytú vo visačke, ale je to najmä kvalitný materiál, ktorý takýto odev má.

V najbližšej Zóne zmeníme pravidlá

Od ľudí dostávame pozitívnu spätnú väzbu, že robiť takúto akciu má zmysel. Ale vždy sme radi za akúkoľvek spätnú väzbu, pretože nám to pomáha udržať či korigovať procesy na tomto podujatí. Po poslednej Zóne bez peňazí sme preto nielen na základe vlastných pocitov nadobudli presvedčenie, že kvantita je už na úkor kvality a obrazu celej aktivity.

Najbližšia Zóna prebehne až na jar, ale budeme musieť pristúpiť k obmedzeniu množstva prinesených vecí, ktoré budú už pri vchode triedené. Takto fungujú aj iné menšie lokálne Zóny bez peňazí v jednotlivých mestských častiach či iných mestách. Toto všetko by malo viesť k tomu, že oblečenie by sme mali nakupovať triezvo, čo je častokrát viac náročnejšie. Ale aj obraz nevyužitého oblečenia, z ktorého sa stali kopy, nám dávajú spätnú väzbu o tom, že vecí máme ďaleko viac, ako dokážeme využiť. A to sme malé mesto.

Kam putujú zostatky zo Zóny?

Viacerí z vás sa nás pýtajú či sa priamo na Zóne pýtali, čo sa stane s oblečením, ktoré sa po akcii nerozoberie a zostane. V minulosti sme veci posielali do sociálne vylúčených komunít, čo bolo logisticky pomerne náročné, v súčasnosti preto oblečenie vyzdvihuje bratislavská firma, ktorá ho ďalej triedi, distribuuje a ekologicky využíva v ďalších projektoch.

Jesenná Zóna je teda za nami a sme veľmi radi, ak ste si „u nás“ našli niečo pekné. Tešíme sa už teraz na tú jarnú, ktorá bude mať, ako som naznačila, zmenené pravidlá. Pevne však verím, že nimi sa nám podarí akciu posunúť k lepšiemu. Máme už svoje modelky, ktoré pravidelne pózujú oblečené od hlavy po päty v tom, čo nájdu, máme ľudí, ktorí nakoniec spoločne hľadajú oblečenie, ktoré potrebujú, sú ľudia, ktorí zostanú na kus reči potom, ako doniesli svoje veci alebo si prišli z vecí vybrať. A práve pre toto Zónu bez peňazí robíme – spája nás a vytvára komunitu. Všetkým vám ďakujeme za účasť, pochopenie a tešíme sa na jarné pokračovanie 🙂