Späť

OPEN CALL VNS*23: Staň sa súčasťou festivalu V novom svetle 2023

Festival V NOVOM SVETLE je multižánrový umelecký festival, ktorého konceptom je aktívne prepájanie minulosti a prítomnosti, pohybu a priestoru, svetla a zvuku…

Koho hľadáme?

Festival rôznych žánrov súčasného umenia v Považskej Bystrici sa rozhodol, že potrebuje vašu pomoc. Ak si umelec, ktorý sa venuje konceptuálnemu umeniu, alebo umelkyňa, ktorá vo svojej tvorbe preferuje audiovizuálnu performance, alebo sa vo svojej umeleckej tvorbe venuješ umeniu, ktoré je aktuálne svojou témou alebo formou prezentácie, tak tento open call je presne pre teba.

V meste so silným nádychom minulosti je súčasné umenie stále „horúca“ novinka. Napriek výnimkám považujeme za dôležité neustále prinášať nové a čerstvé umelecké tendencie. Nezáleží, či sa jedná o moderné techniky, aktuálne témy alebo nové médiá.

Tento rok sa bude festival konať v „Povani“ už tretí krát. Priznanie: Nie je to tu jednoduché. Nie je jednoduché nájsť vhodné a zaujímavé priestory, ľudí s pochopením, či nadviazať spolupráce s rovnakou víziou.

Festival V NOVOM SVETLE sa stále viac transformuje na abstraktný pojem, ktorý sa ako tekutina prispôsobuje tvaru svojej nádoby meniacej sa rok čo rok. No nie so sklopenými ušami, ale so záujmom splniť a prekonávať jednotlivé výzvy.

Čo hľadáme?

Téma je široká a takmer bez obmedzení. UMELCI A UMELKYNE zapojte sa do nášho open callu s dielom, ktoré pojednáva o dôležitosti priestorov, dôležitosti domova a zázemia. Rieši tému pamäti, spomienky, vízie ale aj (krutej) reality. Vplyv okolia na rozvoj jednotlivca, či skupiny. Z pôsobenia na umeleckej scéne určite viete, že téma je len odrazový mostík, či niť, ktorá prepája naozaj rôznorodé diela.

No napriek veľkej otvorenosti máme jedno kritérium. Keďže aj nás ovplyvňujú nie až tak pozitívne vyššie sily, hľadáme diela, ktoré dokážu fungovať samostatne v exteriéri a prežijú nevyspytateľné počasie či správanie. Diela, ktoré sú efemérne alebo dokážu žiť v súlade s inými dielami v interiéri a ich veľkosť sa bude dať modifikovať. Diela, ktoré prežijú a hovoria sami za seba.

Našim cieľom a dôvodom vzniku celého festivalu vždy bolo prinášať nové veci do nášho podivným spôsobom milovaného mesta. Otvoriť a posúvať obzory obyvateľom a obyvateľkám mesta naprieč generáciami, no najmä podporovať žiakov, študentov či amatérskych a začínajúcich umelcov, nech pokračujú v tom, čo robia. Nepísanou podmienkou konania festivalu je vytvoriť novú skúsenosť a zážitok s priestorom, ktorý je pre návštevníkov a návštevníčky dávno známy.

Ak vás úvod do otvorenej výzvy zaujal, pošlite na mail porcia.umenia@gmail.com tieto informácie v termíne od 21. do 31. augusta; 23:59.


  1. Názov diela a rok vzniku
  2. Celé meno autora či názov umeleckej skupiny
  3. Popis diela (anotácia)
  4. Rozmery diela (aj možnosti ich prispôsobenia pre festival)
  5. Potrebné technické zabezpečenie, z toho techniku ktorú si viete zaobstarať samostatne
  6. Foto autora*ky, či reprezentatívnu fotografiu diela a bio o autorovi*ke, odkaz na instagram či portfólio.
  7. Iné špecifické požiadavky, doplňujúce otázky, ostatné
  • Do predmetu mailu napíšte OPEN CALL VNS*23
  • Položky posielajte ako .pdf súbor alebo zložku cez wetransfer.com

Festival je podporený zo zdrojov Fondu na podporu umenia. Vieme ako je dôležité považovať pôsobenie v kreatívnom a kultúrnom priemysle za plnohodnotnú profesiu či zdroj obživy a tak je účasť honorovaná.

PS: Tému a zadanie open call-u chápte len ako odrazový mostík a nenechajte sa ňou zväzovať. Skôr myslite na to, že je to začiatok s koncom v nedohľadne. Budeme sa vám snažiť zodpovedať všetky doplňujúce otázky, či napraviť nedostatky na základe vašich pripomienok. Vek, ani etablovanosť na umeleckej scéne nezohrávajú rolu. Tak neváhajte!

Držíme palce a tešíme sa na maily, otázky a budúce spolupráce.

Tím VNS*23