Späť

Kultúrne centrum Cooltajner prišlo o priestory

(22. marca 2022) Milí priatelia, máme pre vás dve správy: jednu dobrú a jednu zlú.

TOU DOBROU správou je, že včera (21.3.) v popoludňajších hodinách po viac ako dvoch týždňoch konečne zapli elektrinu. Takže v piatok sa v Cooltajneri môžete tešiť na sľúbený Coolkvíz!

TOU ZLOU správou je, že toto podujatie bude vôbec posledné v priestoroch kultúrneho centra Cooltajner. Minulý piatok sme si totiž od pani poštárky prevzali doporučený list od nového majiteľa domu kultúry – Mesta Považská Bystrica, v ktorom sme obdržali výzvu na vypratanie priestorov do 10 dní od prevzatia zásielky.

Po včerajšom stretnutí s primátorom mesta nám bolo potvrdené, že toto rozhodnutie je nezvratné. Dostali sme však ponuku, že do začatia rekonštrukcie domu kultúry môžeme individuálne zažiadať o priestory pre organizovanie prípadných podujatí.

Ako sme boli uzrozumení, podobný list obdrží v nasledujúcich dňoch aj Retro. Prevádzka bude teda otvorená od zajtra už len do soboty 26.3., kedy bude následne uzavretá z dôvodu vysťahovania.

Milí priatelia, rekonštrukcia domu kultúry je nevyhnutná a pre záchranu tejto majestátnej budovy potrebná. Dovolíme si tvrdiť, že aj vďaka nám sa po minuloročnom Večere filmových a populárnych melódií pohli dlho zaseknuté ľady. Tak, ako to podobne bolo s kultúrnym letom v našom meste a ďalšími aktivitami. Pretože občiansky sektor dokáže vytvoriť zaujímavý tlak a potrebnú konkurenciu, vďaka čomu môže naše mesto rásť.

Dokážeme byť preto vysoko nad vecou a priestory bez zbytočných obštrukcií uvoľniť. Ide predsa o vyšší cieľ, a to záchranu domu kultúry.

Druhou vecou však je, že sme sa od minuloročného novembra s novým majiteľom snažili o dialóg, a viackrát sme aj verejne počuli o možnosti pokračovania nájmu v priestoroch domu kultúry. Do poslednej chvíle sme v danú kontinuitu verili – veď ešte minulý týždeň sme boli na radnici ohľadom nájomných zmlúv. Dnes však máme v rukách iba jeden list s výzvou na vypratanie priestorov, druhý pravdepodobne na ceste, a žiadne záruky do budúcnosti na papieri…

Chceli sme v tieto dni pomáhať vojnovým utečencom, pokračovať v akadémii pre seniorov, voľnočasových kurzoch či stretnutí mamičiek, ponúknuť umenie a kultúru. No pravdepodobne nás čaká komplikovanejšie obdobie, kedy budeme musieť v prvom rade pomôcť sami sebe. A budeme musieť poprosiť o pomoc aj vás, našich návštevníkov.

Chceme vás však ubezpečiť, že Cooltajner a Retro nikam neodchádzajú. Koncept aktívnej občianskej angažovanosti, obohacujúcej kultúry a umenia, silnej komunity a nevyčerpateľnej kreatívy má v našom meste silný potenciál. A my sa budeme snažiť čo najskôr pripraviť vhodnú pôdu, aby z nej mohla opäť vyrásť bohatá úroda.

Za celé tímy Cooltajneru a Retra

Tomáš Bořuta