Späť

Festival V NOVOM SVETLE: 3 dni umenia pre kultúrneho človeka

↓ ↓ ↓ Predpredaj vstupeniek na festival VNS*23 → aplikácia nižšie v článku ↓ ↓ ↓


Vo štvrtok 28. septembra začnú 3 umelecky nabité dni v Považskej Bystrici, a to práve vďaka 3. ročníku festivalu V NOVOM SVETLE. Tento rok sa podujatie prvý krát koná až na jeseň. „Páči sa nám vytvárať tradíciu, ktorá nemá stanovený dátum, je to ako príjemné prekvapenie, ktoré očakávame, no nevieme kedy sa TO stane.“ zhodol sa organizačný tím festivalu.

Každý rok sa však snažíme vytvoriť kvalitný festival, ktorý funguje ako celistvé umelecké dielo mnohých autorov a autoriek, ale je aj samostatne fungujúci organizmus v meste. Tento ročník sa vrátime ku konceptu trojdňového programu. Po skúsenosti z minulého roka, kedy festival trval 6 dní, sme zhodnotili, že je to neudržateľné. Psychicky aj fyzicky, personálne aj technicky. Tento rok sa nám darí festival pripravovať opäť len vďaka finančnej podpore z Fondu na podporu umenia, ktorý je hlavným partnerom podujatia a vďaka pár naivným nadšencom umenia a kultúry, za ktorých sa v tíme považujeme.

VÝSTAVA – štvrtok až sobota

Ťažiskom tohto ročníka budú diela vizuálneho umenia, ktoré sme vybrali z prvý krát konajúceho sa open-callu. Prihlásilo sa množstvo umelcov a umelkýň, ktorým ešte raz ďakujeme za prejavenú dôveru a chuť vystavovať,  pre mnohých v neznámom prostredí. Výber, ktorý uvidíme na festivale obsahuje video umenie, objekt, kresbu, fotografiu alebo performance. Komplet výstava sa bude tento krát konať v priestoroch kultúrneho centra Cooltajner a kaviarne Koridor. Po výstave nás prevedú niektorí z autorov a autoriek priamo v priestoroch už vo štvrtok o 17:30, alebo budú k dispozícií popisy diel, kde si prečítame o téme, ktorá je v diele obsiahnutá.

LINE-UP

Nabitý program troch dní bude obsahovať viacero audio-vizuálnych performancií, ktoré pozostávajú z projekcie na plátno a hudby, či zvuku ktorý môže mať rôzne formy. Väčšinou sa jedná o skupinové projekty hudobníkov a vizuálnych umelcov. Umelá inteligencia to popisuje takto: „…umelecká prezentácia, ktorá kombinuje zvuk a vizuálne prvky v reálnom čase. Táto forma umenia spočíva v tom, že umelci vytvárajú alebo manipulujú zvukovými a vizuálnymi prvkami naživo pred publikom. Tieto prvky môžu zahŕňať hudbu, zvukové efekty, videá, animácie, svetelné efekty a iné vizuálne projekcie. Audio-vizuálne performance môže byť veľmi expresívnou formou umenia a umožňuje umelcom prenášať svoje myšlienky, emócie a koncepty prostredníctvom zvuku a obrazu. Tento žáner umenia sa stáva čoraz populárnejším a dáva umelcom príležitosť experimentovať a inovovať v rámci svojich umeleckých diel.“

V tomto žánri sa nám predstavia Predskokan Otrok, jcqs anqtl, Jiří Y Suchánek, beKOS a NIVVA. Práve posledná interpretka je jedinečná svojou „neexistenciou“, pretože pôjde o vystúpenie digitálneho avatara vo virtuálnom svete.

Hudba a zvuk má na festivale svoje dôležité miesto. Zahltení vplyvmi okolia na naše sietnice, sme niekedy radi, keď môžeme zatvoriť oči a potrénovať sluch. Z tohto dôvodu sa tešíme na hudobných interpretov, z ktorých prijali pozvanie: MOoD, Buy Her Sugar, Endemit a NNAWUCHI.

V špeciálnej pozícií je projekt PRESTÁVKA. Autorka Adela Mede, známa v Považskej Bystrici vďaka jej koncertu vo vestibule Gymnázia v rámci minulého ročníka VNS. Spoluautor Tomáš Urík, neoddeliteľná súčasť organizačného tímu VNS. Adela a Tomáš vytvorili site-specific performance pre vestibul považsko-bystrického Gymnázia. Prestávka a bude sa konať v piatok o 18:00. V tomto projekte spolupracujú aj žiaci žilinského konzervatória.

Spýtame sa opäť umelej inteligencie, čo to je site-specific umelecké dielo. „Site-specific umelecké dielo, tiež nazývané umenie zamerané na miesto, je forma umenia, ktorá je vytvorená alebo prispôsobená konkrétnemu miestu alebo prostrediu. Tieto umelecké diela sú často navrhnuté tak, aby reagovali na špecifické charakteristiky miesta, jeho históriu, kultúru alebo prostredie, v ktorom sú umiestnené. Týmto spôsobom sa site-specific umenie snaží vytvoriť hlbokú vzájomnú väzbu medzi umením a miestom, kde je umiestnené.“

Zvukom sa vo svojich dielach zaoberá aj Adéla Konečná, či Katarína Marošiová, ktorých sound-art uvidíte v piatok o 19:00 (Adéla Konečná) a v sobotu o 16:00 (Katarína Marošiová).

Tu však s hudbou, zvukom, rytmom, tempom nekončíme a ideme na techno. Unikátom tohto ročníka sa stáva sobotný večer, ktorý nesie podnázov TECHNOKRACIA.

AI: „Technokracia je vláda alebo systém riadenia, v ktorom sú rozhodnutia a autorita vo väčšej miere založené na technických alebo odborných znalostiach a schopnostiach, než na politických alebo ideologických faktoroch. V technokratickom systéme sú ľudia s technickým vzdelaním a odbornými znalosťami považovaní za najkvalifikovanejších, aby riadili vládu alebo iné organizácie.“

Áno, je to deň predčasných politických volieb, ku ktorým sa po 25 rokoch museli vyjadriť už aj psychiatri. A tak nám tento rok festival ponúka miesto pre odreagovanie sa, vytancovanie celého tlaku a stresu, ktorý posledné týždne zažívame. Technokracia VNS*23 by mala byť najmä útočiskom.

Kde to útočisko bude? Symbolicky – v BUNKRI

Program sa prevažne bude tento rok konať v Koridore, časť na gymnáziu a v exteriéri mesta. No sobotná Technokracia má svoj vlastný svet. Nadviazali sme spoluprácu s klubom Bunker by Enjoy (bývalý Subway), kde sa v sobotu od 18:00 bude hrať nonstop techno (až na malé pauzy pri striedaní). Každý z interpretov má svoj vlastný štýl. Sú to umelci, ktorí hrávajú často doma, no aj vo svete, niektorí začínajú, snáď žiadny z nich nekončí, pretože všetci majú čo ponúknuť. A my sa tešíme, že sa v sobotu, 30.09. odviažeme a rozhýbeme pri hudbe interpretov ako: INARI, DIMM, KODIKI, FVLCRVM, ZAFFER 9, JIM HATE, EXUI a C4AT. (!!!Kúpte si svoj lístok už teraz, kapacita klubu je obmedzená!!!)

Sprievodný program VNS*23

Ani to vlastne nechceme volať sprievodný program, pretože každé jedno dielo, diskusia, workshop alebo iná maličkosť, ktorá skvalitní náš program je pre nás dôležitá. Sme radi, že tento rok bude aj diskusia, aj prednáška, aj workshop a dva unikáty.

Diskusia Hlava 5 bude s Luciou Mlynčekovou, ktorá v Trenčíne s tímom ľudí bojuje o záchranu umeleckých diel vo verejnom priestore. Štvrtok o 18:00.

Filmové pásmo študentov VŠMU a VŠVU. Štvrtkový program uzavrie premietanie študentských filmov z bratislavských škôl. Štvrtok o 21:00.

Piatok sa vyskytneme aj na miestnom Gymnáziu, kde sme si pripravili debatu a prezentáciu Umelcov, ktorí študovali na gymnáziu. Bod programu s názvom „Umelci z gympla, gympláci z umenia“ by mal priniesť mierne oboznámenie sa s existujúcimi možnosťami, výhodami a nevýhodami, ktoré nám ponúkajú kreatívne zamerané zamestnania, či umelecké školy a aktivity v kultúrnom a kreatívnom priemysle. (Táto časť programu je uzavretá – len pre študentov gymnázia).


ŠTRUKTUROVANÝ LINE UP

ŠTVRTOK – 28.09.

 • 17:00 – Sprístupnenie výstavy VNS*23 (KORIDOR – exteriér malá sála, veľká sála)
 • 17:30 – Vernisáž k výstave VNS*23 (začiatok v exteriéri KORIDORU)
 • 18:00 – Hlava 5 – prednáška a diskusia o záchrane umeleckých diel a fontánach (veľká sála – KORIDOR)
 • 18:45 – Predskokan Otrok – AV performance (veľká sála – KORIDOR)
 • 19:30 – jcqs anqtl – AV performance (veľká sála – KORIDOR)
 • 20:15 – Jiří Y Suchánek – AV performance (veľká sála – KORIDOR)
 • 21:00 – VŠMU a VŠVU – Filmové pásmo _ Bianka  (veľká sála – KORIDOR)
 • koniec o 22:00
PIATOK – 29.09.
 • 12:05-13:45 – Umelci z gympla/Gympláci z umenia – prednáška a diskusia (Gymnázium PB – trieda AVI – budova A)
 • 14:00 – Sprístupnenie výstavy VNS*23 (KORIDOR – exteriér malá sála, veľká sála)
 • 16:00 – Kreatívny workshop 1 – Anet Hrenáková (exteriér – KORIDOR)
 • 17:00 – Close up on: CLOSE – Michal Zahornacky o jeho pripravovanej knihe (veľká sála – KORIDOR)
 • 18:00 – PRESTÁVKA – Adela Mede, Tomáš Urík, žiaci Konzervatória v ŽIline (Gymnázium PB – vstupný vestibul)
 • 19:00 – Adéla Konečná – zvuková performance (exteriér – KORIDOR)
 • 19:40 – MOoD – koncert (veľká sála – KORIDOR)
 • 20:20 – Buy Her Sugar – koncert (veľká sála – KORIDOR)
 • 21:30 – beKOS – AV performance (veľká sála – KORIDOR)
 • 22:30 – NIVVA – AV performance (veľká sála – KORIDOR)
 • 23:30 – Endemit – koncert (veľká sála – KORIDOR)
 • 0:30 – NNAWUCHI – DJ set (veľká sála – KORIDOR)
 • koniec o 2:00
SOBOTA – 30.09.
 • 12:00 – Sprístupnenie výstavy VNS*23 (KORIDOR – exteriér malá sála, veľká sála)
 • 14:00 – Kreatívny workshop 2 – Anet Hrenáková (exteriér – KORIDOR)
 • 16:00 – Analog modulation – Katarína Marošiová – zvuková performance a inštalácia
 • 17:00 – Techno Yoga s Lenkou Vaňousovou
SOBOTA – 30.09. _ TECHNOKRACIA 
(miesto konania: bunker I Club & Shisha, Centrum 29, 017 01 Považská Bystrica)
 • 18:00 – INARI 
 • 19:00 – DIMM
 • 20:00 – KODIKI
 • 22:00 – FVLCRVM – live set
 • 23:00 – ZAFFER 9
 • 0:00 – JIM HATE
 • 1:00 – EXUI
 • 2:00 – C4AT
 • koniec o 4:00

V piatok si po práci, škole či škôlke oddýchneme pri workshope pod vedením Anet Hrenákovej, ktorá má pripravenú špecifickú techniku jedno-líniovej kresby. Tento workshop začína o 16:00 a neskôr sa nebude dať pripojiť, kvôli výkladu lektorky na začiatku. Ak však nestíhate piatkovú skupinu, môžete sa pripojiť k workshopu, s rovnakou témou aj v sobotu o 14:00.

Piatok o 17:00 si opäť niečo porozprávame. Považsko-bystrický fotograf Michal Zahornacky pripravuje knihu o projekte CLOSE a chceme si ju predstaviť, povedať si o procese jej príprav, konceptoch a nápadoch. Pôjde o kampaň k predpredaji knihy, takže ak máte radi Michalovu tvorbu určite si toto zoznámenie nenechajte ujsť.

Záver sprievodných bodov programu uzavrie šport. Pýtate sa, či sme fakt až tak multižánroví. No my sa chceme len naladiť na techno, ktoré nás bude čakať v Bunkri a to veľmi netypickým a pre naše geografické šírky a dĺžky neobvyklým spôsobom. TECHNO JÓGA. Čo to je nám povie AI: „Techno jóga (alebo aj joga na techno hudbu) je špecifický spôsob praktizovania jogy, pri ktorom sa tradičné jógové cvičenia kombinujú s hudbou techno. Tento štýl jógy zdôrazňuje synchronizáciu pohybu a dýchania s rytmom a energiou techno hudby. Pre mnohých ľudí môže hudba techno prispieť k zlepšeniu koncentrácie a hlbšiemu zážitku z jogy. Základné rysy: rytmus a energia, zlepšená koncentrácia, zážitok z hudby, kreativita, sociálna interakcia.“ Verte nám, aj jógu a upokojenie mysle budeme v sobotu 30.09. potrebovať. Techno jógu bude precvičovať Lenka Vaňousová z Bratislavy. Prosíme príďte na miesto 15 min vopred. Počet voľných miest je limitovaný na možnosti veľkej sály v Koridore a preto nemeškajte.

No a to je o programe zatiaľ všetko. Časový hramonogram, ktorý však bude dostupný aj na mieste konania festivalu v krásnej tlačenej verzii.

Tešíme sa na stretnutie s vami v priestoroch konania festivalu V NOVOM SVETLE 2023!

Tím VNS*23


VÝSTAVY VNS*23
 • Viktória Bakušová – Prosím, nezabudni _ multimediálna inštalácia
 • Veronika Dubcová – Jednou nohou v… _ grafika
 • Aneta Hrenáková – LINES _ kresba
 • Patrícia Chamrazová – The Body a Poem _ video
 • Adam Majko a Roman Janajev – Ficus Benjamina _ interaktívny objekt
 • Lujza Marečková – Bus Stops _ fotografia
 • Lívia Martvoňová – Realita x Ilúzia _ video-inštalácia
 • Kristína Seidl – Medzné stavy _ fotografia a objekt
 • Barbora Svobodová – Transparent Entities _ textilný objekt
 • Rado van Jano – IN-HO-ST _ site-specific objekt
 • Lenka Vallová – Partizan _ textilný objekt
 • Marcela Záchenská – Morfóza _ objekt