V NOVOM SVETLE: Festival, ktorý spojí prítomnosť s minulosťou

Prelom júna a júla bude v Cooltajneri patriť novému festivalu, ktorý sa zameriava na súčasne umenie, no zároveň prepája prítomnosť s minulosťou.
Festival V NOVOM SVETLE je multižánrový umelecký festival, ktorého konceptom je aktívne prepájanie minulosti a prítomnosti, pohybu a priestoru, svetla a zvuku.
Podujatie zastrešuje výstavnú časť multimediálnych diel, výstavu fotografií, tanečné predstavenie, nočný videomappingový happening, verejný diskusný formát a koncerty experimentálnej hudby.
Prvý ročník festivalu sa uskutoční od 1. do 4. júla 2021 v priestoroch Kultúrneho centra Cooltajner a ostatných priestorov Domu kultúry OZK, ako aj v exteriérovom okolí.
PROGRAM FESTIVALU
- 1. – 4.7. CXX IWX | Tereza Rusnáková | 120. výročie narodenia Imra Weinera Kráľa
- 1.7. štvrtok 17:00 | sprístupnenie expozícií
- 1.7. štvrtok 18:00 | diskusia s komentovanou prehliadkou | M. Zahornacký, M. Pupák, T. Hulík
- 1.7. štvrtok 19:00 | Premietanie filmu Odvrátená strana Slovenska, spojená s diskusiou | T. Hulík
- 2.7. piatok 14:00 | sprístupnenie expozícií
- 2.7. piatok 19:00 | vernisáž spojená s komentovanou prehliadkou
- 2.7. piatok 21:00 | audiovizuálna performance | Tomáš Urík a Darcy D.
- 2.7. piatok 22:00 | Outdoorová svetelná show | TRAKT
- 3.7. sobota 14:00 | sprístupnenie expozícií
- 3.7. sobota 18:00 | intermediálna performance | EVERYWHEN
- 3.7. sobota 20:00 | tanečno-vizuálna performance | CHARON
- 3.7. sobota 21:30 | koncertné variácie a improvizácie | Matúš Jakubek
PRIESTORY A UMELCI
- Michal Zahornacký predstaví svoje dielo v Slendri
- Marek Pupák predstaví svoje dielo na rôznych miestach domu kultúry
- Tomáš Hulík predstaví svoje dielo KC Cooltajner (malá komorná sála)
- Veronika Šmírová predstaví svoje dielo vo vestibule domu kultúry
- Maroš Štuler predstaví svoje dielo vo foyer veľkej divadelnej sály
- Ľubomír Slovinský predstaví svoje dielo vo veľkej divadelnej sále
- Tereza Rusnáková predstaví svoje dielo na čelnej stene Koridoru
- Everywhen sa predstaví v estrádnej sále
- Charon sa predstaví v KC Cooltajner (malá komorná sála)
- Tomáš Urík a Darcy D. sa predstavia vo vestibule domu kultúry
- Matúš Jakubek sa predstaví vo vestibule domu kultúry
Hlavným partnerom festivalu je Fond na podporu umenia, ktorý toto podujatie podporil z verejných zdrojov.
Už vo štvrtok nás čaká program, ktorý netreba vynechať. Okrem sprístupnenia priestorov kultúrneho domu pre prvých návštevníkov a možnosť si pozrieť vystavené diela, bude jedným z prvých bodov programu aj diskusný formát s tromi umelcami, ktorí vám priblížia ich tvorbu.
Jedným z nich, je Tomas Hulík. Bude hovoriť o svojom projekte „Odvrátená strana Slovenska“ a taktiež budeme mať možnosť si pozrieť film s rovnakým názvom.
Spolu s Tomášom sa bude rozprávať Michal Zahornacký a Marek Pupák.
TOMÁŠ HULÍK
Vyštudoval Prírodovedeckú fakultu, odbor environmentalistika v Bratislave. Založil prírodovedeckú organizáciu LENS. Zúčastnil sa na vedeckých, fotografických a filmárskych expedíciách v Taliansku a Tunisku, na Ďalekom východe Ruska, na ostrove Sachalin, na Borneu, v Indonézii, Južnej Kórei, Keni či Turecku. Prednášal na svetových zoologických kongresoch a publikoval na tému života bobrov. V súčasnosti pôsobí na pozícii prevádzkového námestníka a zástupcu riaditeľa v ZOO Bratislava.
Pracuje aj v televíznom prostredí ako kameraman, producent a režisér. Nakrútil niekoľko filmov o bobroch: Hulík a jeho bobry, Invázia bobrov a Návrat boborov, ktoré vysielali ORF, ZDF, ARTE a Discovery Channel. V cykle Universum rakúskej televízie ORF produkoval v roku 2007 dokumentárny film o Vysokých Tatrách. Bol aj hlavným kameramanom pod režijnou taktovkou Pavla Barabáša. Film získal 15 ocenení najmä v zahraničí… Režijný debut absolvoval filmom Návrat rysov o dvoch rysích mláďatách Líze a Murovi (pre STV, ORF a NDR). V decembri 2012 mal premiéru jeho dokumentárny film propagujúci krásy Slovenska – Cesty Slovenskom (pre STV). V rokoch 2015 – 2016 sa prezentoval dokumentami Kráľ nebies Orol skalný a Divoké Slovensko. Ako kameraman nakrútil aj film o Neziderskom jazere v Rakúsku – Expedícia do rákosia a Divoký Istanbul. Zatiaľ posledné dokumentárne filmy boli v roku 2018 Slovensko – Prítomná minulosť, prezentujúci históriu našej krajiny od Slovanov po súčasnosť a v roku 2019 dokument Odvrátená strana Slovenska, poukazujúci na naše neblahé a devastačné pôsobenie na krajinu a pamiatky.
V jeho fotografickej tvorbe sa v prevažnej miere venuje prírode, najmä živočíšnej ríši, ale nie je mu cudzia ani reportážna tvorba (napr. tsunami v Banda Aceh na Sumatre v 2005). Publikuje v prestížnom časopise National Geographic Česko, GEO (SK), Universum (AT) a v mnohých iných časopisoch na Slovensku a v Čechách.
Veľkou záľubou je súčasné výtvarné umenie a z fotografickej vášne vyplývajúce cestovanie a hľadanie vhodných motívov či zvierat, ktoré budú “ochotne” pózovať pred objektívom fotoaparátu. Bohužiaľ neporušených miest a množstvo zvierat, ktoré by sa chceli dať ľahko zvečniť rapídne ubúda, preto sa čoraz viac a intenzívnejšie začína venovať aj ochrane prírody, aby aj budúce generácie mali tú možnosť ešte niečo vidieť…
MICHAL ZAHORNACKÝ
Michal Zahornacký je profesionálny fotograf žijúci v Považskej Bystrici. Venuje sa umeleckej fotografii a najradšej fotí abstraktné portréty a architektúru. Za svoju fotografickú tvorbu dostal niekoľko medzinárodných ocenení a vystavoval na Slovensku a v zahraničí.
Michal vystaví v priestoroch kultúrneho domu svoj projekt CLOSE, ktorý vznikol počas lockdownu. Zúčastní sa aj diskusného formátu, ktorý prebehne vo štvrtok (1.7.) o 18:00, kde priblíži motívy vystavenej série.
Michalovu tvorbu nájdete okrem sociálnych sietí aj na jeho stránke: http://www.michalzahornacky.com/
MAREK PUPÁK
Jedným z vystavujúcich fotografov je Marek Pupák. Pochádza z Považskej Bystrice. Na Akadémií umení v Banskej Bystrici študoval Dokumentárnu tvorbu. Venuje sa najmä dokumentárnej a portrétnej fotografii. Jeho diela boli vystavené na sólových, ale aj kolektívnych výstavách na Slovensku a v zahraničí. V roku 2016 vyhral ocenenie Slovak Press Photo za jeho sériu „Na Slovensku po slovensky“ (kategória – Študenti a mladí fotografi do 25 rokov) a v roku 2017 za sériu „Ostrov slobody“ (kategória – Každodenný život).
Na festivale V NOVOM SVETLE predstaví prvý krát svoju sériu fotografií špeciálne vytvorenú pre túto udalosť a prispôsobenú priestorom kultúrneho domu v Považskej Bystrici.
Marek sa zúčastní aj diskusného formátu, ktorý prebehne vo štvrtok (1.7.) o 18:00, kde priblíži motívy vystavenej série.
Marekovu tvorbu nájdete okrem sociálnych sietí aj na jeho stránke: https://marekpupak.com/
ĽUBOMÍR SLOVINSKÝ
Ľubomír Slovinský je dizajnér a výtvarník pôsobiaci v Gelnici. Je absolventom ateliéru Art design na bratislavskej VŠVU a ateliéru Digitálnych médií na Akadémií umení v Banskej Bystrici. V tvorbe využíva prevažne médiá videoprojekcie, objektu a svetelných inštalácií, prostredníctvom ktorých spracuváva témy krajiny, ekológie, no i témy mestského a industriálneho prostredia. Okrem výtvarnej tvorby sa tiež venuje aktivizmu a kultúrnemu dianiu v meste Gelnica. Stojí za projektami ako festival Gelnické Iluminácie či iniciatívou Volovské.
Ľubo na festivale V NOVOM SVETLE predstaví svetelnú inštaláciu, ktorú nájdete v kinosále.
VERONIKA ŠMÍROVÁ
Veronika Šmírová pôsobí ako doktorandka v ateliéri Digitálne médiá na Akadémií umení v Banskej Bystrici u pána prof. Michala Murina. Vo svojej tvorbe vedie priamy dialóg s divákom, ktorý sa stáva jej neoddeliteľnou súčasťou.
Charakteristickým je pre ňu interaktivita a práca s digitálnymi médiami. Súčasným fundamentom jej umeleckého skúmania je prepojenie umenia s jednotlivými vedeckými disciplínami, ich zákonitostí a procesuálne skúmanie faktov a aktuálnych lokálnych či globálnych problémov, interdisciplinarita . Rovnako sa podieľa aj na tvorbe performatívnych predstavení, v ktorých vytvára projekcie v rámci scénografií a rôzne mappingy či animácie vo verejnom priestore. Od štvrtka 1.7. nájdete jej dielo vo vestibule domu kultúry v Považskej Bystrici.
MAROŠ ŠTULER
Narodený 1997 v Liptovskom Mikuláši. Študent odboru Digitálne média na Akadémií umení v Banskej Bystrici. Venuje sa médiu počítačových hier, ich vzťahu a relevantnosti v súčasnom umení. Prostredníctvom herného softvéru Unreal Engine 4 vytvára interaktívne počítačové hry, pomocou ktorých reaguje na aktuálne témy a tendencie v rámci súčasného umenia. Žije v Liptovskom Mikuláši.
CHARON
Tanečno-vizuálna performancia CHARON je inšpirovaná mytologickou postavou Charona – prievozníka duší a tézou Josepha Campbella, ktorá hovorí o mytológii ako o sile schopnej tvoriť morálne systémy. Postava Charona bola zvolená ako zosobnenie ľudských vlastností v ich sebareflexii. Zobrazuje kontrast v charakteroch reflektujúcich postoj k starovekému príbehu. Téma rezonujúca už v starovekom Grécku poukazuje aj na to, ako veľmi je hodnota peňazí zakorenená do ľudského podvedomia. Inšpiráciu nachádzame vo viacerých bájach, obrazoch slávnych maliarov, starovekých piesňach a textoch. Práve prednes zvukovo-malebných starovekých textov a ich prekomponovanie do pohybu, performancie a hudobnej kompozície sú základným kameňom tvorivého procesu. Príbehy našich mýtov z aktuálneho bytia prekračujú hranice svetov a posúvajú pohyb a hudbu do intenzívnejšieho vzťahu. Počas tvorivého procesu vznikne aj séria videoartov.
- Radoslav Piovarči – koncept, choreografia, réžia, interpret
- Paulína Šmatláková – spolutvorca, interpret
- Michal Paľko – hudba, interpret
- Lukáš Matejka – videoart, videodokumentácia
- Alexandra Rychtarčíková – dramaturgia, texty
- Martin Kotúček – kostýmy
- Jan Čief – svetelný dizajn
- Viac: http://trakt.sk/charon/
TRAKT
TRAKT je občianske združenie, ktoré založili v roku 2009 výtvarníci Lukáš Matejka a Štefan Oliš. V súčasnosti má 15 členov. TRAKT pôsobí v oblasti kultúry, umenia nových médií, interaktivity a umenia vo verejnom i galerijnom priestore. TRAKT nie je viazaný na konkrétny priestor a funguje nomádskym spôsobom v rôznych lokalitách. Od svojho vzniku plní hlavné ciele, ktoré má ukotvené v stanovách a to rozvoj a podpora kultúry a súčasného umenia a jeho sprostredkovanie laickej i odbornej verejnosti. TRAKT sa pravidelne podieľa na lokálnych i medzinárodných spoluprácach a projektoch.
TRAKT získal počas svojho pôsobenia mnoho nadšencov a podporovateľov. Prilákal tiež dobrovoľníkov, ktorí v súčasnosti pomáhajú v napĺňaní jeho jednotlivých cieľov, ako sú vydavateľská činnosť (Videoart match), lektoring a spolupráce na workshopoch, zameraných na súčasné vizuálne umenie a prácu so študentmi umeleckých vysokých škôl a mládežou, a organizácia výstav, festivalov a prehliadok.
Medzi najvýznamnejšie projekty patrí 5 úspešných ročníkov Festivalu svetla a tieňa v Banskej Bystrici a Trnave, spolu s takmer 50 000 návštevníkmi. Ďalším významným projektom je medzinárodný projekt The Last Anniversary, ktorý vyústil do multižánrovej opery v Južnej Afrike, alebo tvorba časti projektu Suomi100 (pri príležitosti 100. výročia nezávislosti Fínska s premiérou v Helsinkách a národnej TV), či umelecká realizácia Digitálne graffiti v rámci Národného dňa Saudskej Arábie. Okrem toho sa TRAKT podieľal na množstve lokálnych a komunitných projektov a tanečno-multimediálnych projektov – Mimo, Pure, As it is, alebo Dust s realizáciou v Mexiko City. V súčasnosti máme za sebou viac ako 270 zrealizovaných projektov v 83 mestách. Všetky sú prehľadne zdokumentované na: http://trakt.sk/
TRAKT v piatok 2.7. predstaví jedinečnú projekciu na budovu kultúrneho domu v Považskej Bystrici vytvorenú pre festival V NOVOM SVETLE. Autori Lukáš Matejka a Štefan Oliš sa inšpirovali sklenenými vytrážami, ktoré vďaka podsvieteniu budete môcť pod dlhej dobe opäť vidieť v plnej kráse.
EVERYWHEN
Soňa Ferienčíková je tanečníčka, performérka, učiteľka a zakladateľka mimovládnej organizácie BOD.Y( www.bodyngo.com ) Mária Júdová je nezávislá vizuálna umelkyňa, ktorá viac ako desaťročie skúma kreatívny potenciál technológií. Jej tvorba kombinuje skúmanie technologicky neformálnych tanečných postupov s participatívnou performanciou, pohybom tela, časom a priestorom. Alexandra Timpau je zvuková umelkyňa, ktorá sa všetkému naučila sama. Študovala Architektúru a urbanizmus v Rumunsku, po ukončení štúdia sa odsťahovala do Prahy, kde sa začala intenzívne zaujímať o postupy live-coding sound.
Medzinárodný kolektív uvádza autorskú hudbu, pohyb a originálne 3D animácie v intermediálnej performancii o neustálej rotácii dejín. Everywhen krúži okolo dvoch rovín života – osobného a politického. Stavia do ostrého kontrastu obraz láskyplného, jemného a dobrotivého osobného života a realitu spoločenského zapojenia jedinca, ktorý môže často byť zlovestný, nenávistný a pomstychtivý. Ako prezentujeme svoje politické postoje svojim najbližším?
Žena ako milujúca matka, ktorá propaguje vraždenie a otroctva; milujúci pár zapojený do propagandy zvrátenej ideológie; deti, ktoré akoby v zápale hry hajlujú. Zábery, na ktorých nie je niečo v poriadku. Obrazy bežných rodín, matiek a otcov so svojimi deťmi, malých skupín navzájom si blízkych ľudí tvárou v tvár hroziacemu opakovaniu histórie.
Trailer: https://vimeo.com/259204752
Na našom festivale V NOVOM SVETLE budete môcť vidieť intermediálnu performance v sobotu, 3.7. o 18:00 v estrádnej sále.
- tanec, koncept: Soňa Ferienčíková https://www.facebook.com/sonja.feriencikova
- vizuál, koncept: Mária Júdová https://www.facebook.com/maria.judova
- zvuk, koncept: Alexandra Timpau https://www.facebook.com/alotofkittens
- Podporil Fond na podporu umenia https://www.facebook.com/fondnapodporuumenia/
TEREZA RUSNÁKOVÁ
Súčasťou výstavy bude od štvrtku vonkajšia projekcia na počesť umelca, pôvodom z Považskej Bystrice, Imra Weinera Kráľa. Na pestrofarebnej animácii inšpirovanej jeho maľbami nájdete základné motívy jeho tvorby v prepojení so súčasným spôsobom zaznamenávania scenérii. Na ploche koridoru nájdete odkazy na politickú situáciu kedysi aj dnes, takisto ako aj známe miesta z okolia Považskej Bystrice. Týmto dielom sme chceli prinavrátiť umeleckého ducha do nášho mesta a takisto posunúť vnímanie umenia z klasickej maľby do digitálnej roviny.